Příznivému vývoji české ekonomiky přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka, uvedli statistici. Analytici očekávají solidní růst českého hospodářství i ve druhém pololetí letošního roku, za celý rok bude Česko podle nich patřit mezi země s nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU.
pole u elektrárny

Přínosy

  • Průměrná mzda vzrostla za rok o více než sedm procent nad hranici 29 tisíc korun.

·         Zájem firem o zaměstnance roste a zároveň nabízejí vyšší výdělek.

Zápory

  • Zhruba třetina Čechů se v minulém roce dostala s penězi do minusu a až polovina rodin by měla problém zaplatit nenadálý výdaj vyšší než 10 tisíc Kč.
  • Dluhy českých domácností vůči bankám v červenci stouply proti červnu téměř o 9,1 miliardy na 1,483 bilionu korun.

 
České podniky očekávají růst domácí i zahraniční poptávky, poroste i jejich investiční aktivita. Hlavní bariérou růstu firem je nedostatek pracovní síly. Vyplývá to z pravidelného šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky mezi tuzemskými firmami za letošní druhé čtvrtletí.
Přímé zahraniční investice v Evropě překonaly v roce 2016 další rekord. Zahraniční investoři zahájili nejvíce projektů a vytvořili čtvrt milionu nových pracovních míst. V Česku díky přímým investičním projektům vzniklo přes 14.000 nových pracovních míst, což je meziroční nárůst o 53 procent. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory společnosti EY.
rameno jeřábu

Co znamená přehřívání ekonomiky?

Překvapivě příznivá data o českém hospodářství v sobě ale mohou skrývat varování před přehříváním ekonomiky. Přehřívání ekonomiky může nastat v případě, že zdánlivý růst ekonomiky (ekonomických ukazatelů) nekoresponduje se skutečným růstem koupěschopnosti obyvatelstva. Kromě tohoto faktoru nastává přehřívání i v případě příliš rychlé expanze dosud stagnující ekonomiky a laxní politiky instituce tvořící monetární politiku země (obvykle centrální banka.)

Můžeme si oddychnout?
Ohodnoťte příspěvek

Related Posts

Skvělé řešení situace

Výhodná hypotéka pro financování stavby nemovitosti