Obzvláště žen velmi často řeší svůj vzhled, postavu a váhu. Velmi často tak tráví hodiny týdně v posilovnách, drží diety a berou prášky na hubnutí. Dalo by se říct, že každý žena má svůj recept, jak se udržet fit, zdravá a štíhlá. Nicméně mnohé ženy neví, kdy by měli hubnutí nechat. Hodně často se tak stává, že především mladé dívky propadají nějakému duševnímu onemocnění – nejčastěji anorexii, nebo bulimii.

metr na hubnutí

Anorexie je zvláštní duševní onemocnění, ve kterém osoby mají pocit, že jsou příliš tlusté. Přitom tato nemoc již dávno není výsadou žen. V poslední době se taktéž velmi rozšířila mezi mladými muži. Zatím co ženy této nemoci nejčastěji propadají s vidinou hezké postavy, u mužů se většinou jedná o snahu udržet si váhu kvůli sportu. Například vrcholoví žokejové, skokani na lyžích, nebo krasobruslaři si svoji nízkou váhu musí držet. Toto onemocnění je velmi závažné a nezřídka končí smrtí.

Druhou, velmi závažnou, poruchou příjmu potravy je bulimie. Zde osoby touto nemocí nemají problém s jídlem a na první pohled si nemoci nemusíte vůbec všimnout. Velmi často se totiž jedná o velké přejídání. Jídlo je pak tajně následně vyzvraceno do záchodu. Okolí tak může mít pocit, že se nic neděje, i když problém zde může být. Tyto osoby mají následně tak pokažené trávení neustálým zvracením, že velmi často nedokážou potravu v sobě již udržet.

hubená postava

Pokud tedy máte podezření, že ve vašem okolí je někdo, kdo by těmito onemocněními mohl trpět, vyzkoušejte výpočet bmi https://www.bmikalkulacka.cz/. Jedná se online kalkulačku, do které musíte zadat věk, výšku a váhu. Následně kalkulačka vypočte, zda jste podvyživení, akorát, nebo při těle. Pokud výsledek ukazuje podvýživu, neměli byste zahálet a s dotyčným navštívit jak obvodního lékaře, tak psychologa. Mnohdy velmi všímavé okolí zachraňuje životy.