Dřevo

Nejčastěji jde o tvrdé dřevo bukové nebo dubové, velký zájem je i o tropické tvrdé dřeviny. Předností dřevěného masivu je dojem přirozené útulnosti, musíte však počítat s tím, že dřevo je velmi reaktivní materiál na změnu teploty a vlhkosti vzduchu, neustále „pracuje“, navíc se v průběhu času na jeho povrchu tvoří vrstvička patiny, která však nemusí každému vyhovovat. Patina je známkou stárnutí materiálu a je třeba s tímto jevem počítat a citlivě k němu volit designový profil celé kuchyně včetně skříněk, podlahy a jídelního stolu.
větrák v kuchyni

Deska z umělého kamene

Základem výroby pracovní desky umělý kámen je epoxidová pryskyřice ve směsi s přírodním granulátem, nejčastěji skelným s barevnou pigmentací. Vzniká tak velmi tvrdý, vodě odolný, nenasákavý a tepelně odolný povrch až do teplot 150 stupňů Celsia. Na trhu je v současné době několik stovek různých dekorů, obvykle v tloušťkách od jednoho do tří centimetrů. Povrch lze upravit do jemné patiny nebo lesku, leader, případně matného vzhledu.

Kompozit

Vývoj kompozitních materiálů se neustále zdokonaluje a to se projevilo i v segmentu kuchyňských studií a pracovních desek a dokonce i při výrobě dřezů a umyvadel. V současné době se k tomuto účelu využívá akrylátová směs polymeru a přírodního materiálu. Vzniká neobyčejně kompaktní a pevný, vodě a chemikáliím odolný plast, navíc velmi dobře ohebný a tvarovatelný do nejrůznější škály zaoblení. Podstatnou předností je schopnost vyrobit kuchyňskou desku z jednoho kusu bez viditelných spár.
Jeho nevýhodou je, že na jeho povrchu nelze přímo opracovávat potraviny, je totiž náchylný na poškození ostrými hranami řezných nástrojů. Nedoporučuje se také pokládat na desku přímo horké kusy nádobí.
vzor dlaždice

Přírodní kámen

Cenově nákladnější, ale nesmírně odolná a trvanlivá. Dobře snáší působení potravinářských chemikálií, např. kyseliny citronové nebo octové. Odolává velmi vysokým teplotám až do 300 stupňů Celsia, lze na ni bez problémů pokládat horké hrnce a upravovat potraviny včetně krájení. Povrchová úprava bývá lesklá nebo s náznakem patiny, či leader, který připomíná kožený povrch.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup