Rybařina, to není jen koníček, pro většinu z nás to představuje vášeň, kterou může pochopit jen ten, kdo něco takového někdy vyzkoušel. Obnáší to však také určité teoretické znalosti a především dostatek potřebných propriet. Začíná se pochopitelně vždy u rybářského prutu s navijákem, u sady háčků, olůvek a návnady. Do výbavy rybářů řadíme i speciální oděv, obuv, vhodné posezení, stojany na pruty, rybářské deštníky, bivaky, ale neměli bychom zapomínat na podběráky a vezírky.
jezero na podzim.jpg


Druhy podběráků podle lovených ryb


Kaprové – jsou obecně větších rozměrů, mají široká ramena z masivních ocelových trubek. Konstrukce musí unést i poměrně těžké úlovky, nesmí se prohýbat a praskat. Jsou tedy určeny pro lovení velkých a středně velkých ryb, většinou kaprů. Činnou částí je teleskopický zvedák – násada, která umožňuje lovcům snazší pohyb s úlovky.
Pstruhové – jejich síťka je velmi jemná a má tvar dlouhé vodní kapky. Od kaprových podběráků se liší i svými rozměry a většinou nemají teleskopickou násadu. Ta bývá dřevěná nebo plastová, a z jednoho kusu.
Univerzální – jde o jakýsi kompromis s teleskopickou násadou, velikostí i tvarem podobný kaprovým typům, ovšem s jemnější síťovinou. Používá se pro všechny druhy ryb, lovených na našich stojatých i tekoucích vodách.
rybářské vybavení.jpg


Podběráky podle techniky rybolovu


Můžeme je také rozdělit podle způsobu lovu ryb. Rozdíly v konstrukci jsou u výrobků určených pro muškaření, pro lovení přívlačí, anebo pro feeder, či plavanou.
rybář u jezera.jpg


Vezírek


Vezírkem rozumíme uzavřenou schránku pro přechodné uchovávání chycených úlovků. Jsou to v podstatě velmi jemné sítě válcového tvaru. Síťovina je jemná z toho důvodu, aby se úlovek uvnitř nezranil. Zároveň jde o velmi pevnou strukturu tkaniny, odolnou vůči mechanickému namáhání, roztržení a poškození. Některé výrobky jsou opatřeny plováky, které udržují chycené oběti těsně pod hladinou.

EKO vezírek – je speciální výrobek z velice jemné černé síťoviny. EKO z tohoto důvodu, že dovnitř neproniká takřka žádné denní světlo a chycené ryby se tu neplaší. Většinou se využívají pro lov choulostivých dravých ryb, např. candáta, okouna, štiky, parmy. Jejich nevýhodou je, že se jedná o textilii, která déle usychá, z toho důvodu je nutné ponechat ji delší dobu před uskladněním na vzduchu, aby se nepokryla plísní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts

Numerologie jako krůček k poznání sebe sama

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš

(Ne)Lenošení v zahrádkářské kolonii

Pletení je prastará dovednost

Tapisérie, originální a ručně utkaný doplněk, který můžete mít i vy

Láska prochází žaludkem!