Je odvěkým tajemstvím, jak se najíst zdravě, kvalitně, ale přitom nedonutit svou peněženku brečet ještě další týden. Ideálním předpokladem pro splnění takového cíle je vlastnictví kusu půdy, který se dá zemědělsky obhospodařovat, lidově nazývaného „zahrada“. Není podivu, že čím větší a úrodnější, tím lepší, ale ani pokud nejste náhodou natolik majetní, že můžete hned teď jít a nějakou si koupit a k tomu bohužel bydlíte uprostřed města v bytě, neházejte flintu do žita. I s takovými podmínkami se dá kouzlit.


Stromy

Pravda, ty si v paneláku nevysadíte, takže bohužel, tento oddíl je jen pro vybrané (s výjimkou zakrslých stromů v květináčích).
Stromy jsou základ veškerého pěstitelství a shánění vlastních potravin. Zasaďte jich tolik, kolik vám dovolují tamější podmínky a kolik jste schopni sklidit. Jsou jednou z mála věcí, které nemusíte sázet každý rok, takže si jich náležitě važte!


Keře

Opět pouze pro ty majetnější.
O keřích by se dalo říci to stejné jako o stromech, ale musím vás upozornit na jednu maličkost: Na rozdíl od stromů, na nichž rostou věci převážně chtěné a užitečné, na keřích rostou spíše pochutiny, které málokdo využije ve velkém množství, takže pokud nehodláte prodávat, tak si dobře rozmyslete počet sazených keřů, protože není nic smutnějšího než pohled na seschlé plody, které nikdo nesesbíral.


Plodiny, co se sadí do záhonů (květináčů)

Konečně pro všechny!
Tato činnost jde provozovat v menší míře i v bytě. I z květináče se mohou urodit krásná rajčata, hrášek, salát, petrželka a další byliny. Hůře to potom funguje s bramborami, česnekem, cibulí, okurkami, dýněmi, kořenovou zeleninou a spoustou dalších prostornějších. U této kategorie sice vynaložíte spoustu práce a na počátku i financí na semínka a zahradnické nářadí, ale jakmile se vám jednou urodí, už dále budete samostatní a schopní pokračovat do dalších let pouze z vlastních zásob. No není to skvělé?

Related Posts

Numerologie jako krůček k poznání sebe sama

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš

(Ne)Lenošení v zahrádkářské kolonii

Pletení je prastará dovednost

Tapisérie, originální a ručně utkaný doplněk, který můžete mít i vy

Láska prochází žaludkem!