Tento s odpuštěním „hnusný“ cizopasník, žijící v lidských vlasech, kde nám spokojeně saje krev, se zdržuje výhradně na hlavě a dá docela práci, dostat ho odsud pryč. Pokud máte děti školou povinné, či ještě navštěvují mateřskou školu nebo jiné dětmi se hemžící kolektivy, zřejmě jste se s touto malou VELKOU nepříjemností setkali. Stačí, když dají malí vlasatí myslitelé HLAVY DOHROMADY a problém je na světě.

Potvůrka velikosti zhruba 3 milimetry je obdařena plochým tělem a silnýma nohama s drápky, kterými se pevně drží dětského (a možná už i vašeho) vlasu až u samého kořínku a ne a ne se pustit. Tam si v klidu naklade až 50 vajíček, takzvaných HNID, které jsou několik dní přilepené na vlasech a časem se z nich vylíhnou nymfy, které se živí lidskou krví.

Pokud již jsme takto postiženi, jsme vlastně nemocní a trpíme takzvanou PEDIKULOZOU. Kromě nepříjemného svědění, můžeme mít i lehkou horečku, dermatitidu (zánět kůže) nebo alergické rekce způsobené trusem cizopasníka.

JAK S NIMI ZATOČIT. PÁR DŮLEŽITÝCH INFORMACÍ
Pokud máte doma kluky, kterým nevadí stříhání strojkem a nošení velmi krátkých vlasů, máte prakticky po problému. Veš se nemá čeho zachytit a pravděpodobnost, že ji vaše ratolest donese domů, je mizivá.  Naopak holčičky by mohly mít s holicím strojkem problém, proto je třeba umývat jejich vlasy šamponem, obsahujícím insekticid čili látku, která vši bezpečně zahubí.

Doporučuje se zejména PARANIT, který je přírodní a v balení je také speciální hřeben „všiváček“, kterým se vši a hnidy vyčesávají. Přípravek je třeba nastříkat do vlasů a po patnáctiminutovém působení omyjeme šamponem a kondicionérem. Ještě z vlhkých vlasů teď musíme vyčesat mrtvé vši a hnidy hřebenem, což je docela pracné.

Tuto kůru je třeba po 7 – 10 dnech znovu zopakovat. Pokud to neuděláme, vši se většinou rozmnoží znova a celý kolotoč absolvujeme nanovo. Je také důležité postarat se o používané ručníky, oblečení a ložní povlečení a vše pořádně vyprat a odvšivit.

Jako preventivní doporučení můžeme na vaše hlavičky použít pár kapek tea-tree oleje. Ten VŠEM VŠÍM nevoní a drží se od něj dále.

Vřele doporučuji pořídit si nějaké roztomilejší zvířátko do domácnosti, ale zároveň chápu, že ne vždy se podaří těmto nepříjemnostem vyhnout. Proto přeji mnoho zdaru v boji s tímto  houževnatým TVOREM.

Related Posts

Když je pomoc vzájemná

Velryby jsou bývalí sudokopytníci

Potraviny, které nepatří na psí jídelníček

Bobr – velký hlodavec a stavitel

Opeření návštěvníci

Táto MÁMO, sežeň štěně