Stateční malí hrdinové, kteří ve skupinkách odolávají zimě a mrazu, občas potřebují naši pomoc. Jinak by strádali hlady. Na našem krmítku můžeme potkat spoustu druhů ptáčků, ať už to jsou sýkorky koňadra, modřinka, uhelníček, vrabec, stehlík, zvonek, dlask, hýl, brhlík či tlustý načepýřený kos.

Krmítko
Ať už máte krmítko zakoupené, nebo vlastní výroby, mělo by být vždy dostatečně velké a prostorné, aby se na něj vešlo více ptáčků a i větší druhy. Důležitá je střecha, pod kterou se opeřenci pohodlně schovají a cítí se tak v bezpečí. Krmení také pod stříškou není vystaveno sněhu a dešti. Nejvhodnějším materiálem pro krmítko je dřevo, ptáčkům je přirozené a nekloužou jim pařátky. Dno by mělo být ohraničeno ohrádkou, krmivo pak zbytečně nevypadává ven a také je chráněno před povětrnostními podmínkami.

Co nabídnout dobrého?
Tento problém můžeme vyřešit v obchodě, kde se dají koupit již hotové, namíchané směsi pro ptáky buď v sypké formě, nebo třeba v podobě slisovaných koulí v zavěšovací síťce. Pokud ale chcete ptáčky krmit z vlastních domácích zdrojů, vězte, že jim uděláte radost jakýmkoliv druhem semen (slunečnice, dýně, proso, řepka, len), jádry vlašských i lískových ořechů, ovesnými vločkami a neslaným neškvařeným sádlem či lojem.

Kdo si chce malinko pohrát s přípravou dobrot do krmítka, může do pomalu rozehřátého loje vmíchat dle libosti zkombinovanou směs ořechů a semen. Směs můžete nalít například do skořápky z kokosového ořechu, mističky nebo malého květináče. Pro zpestření můžete přidat také čerstvé nebo sušené plody ovoce, nakrájená jablka a strouhanou mrkev.

V žádném případě ptáčky NEKRMTEzbytky jídel z kuchyně, těstovinami, solenými, kořeněnými a uzenými potravinami a zkaženou (shnilou a plesnivou) potravou. Čerstvé a suché pečivo, také není dobrou volbou, jelikož je solené a obsahuje i další nežádoucí a pro ptáky škodlivé složky. Vyjmenované potraviny by jim mohly způsobit veliké zdravotní potíže, ba dokonce smrt.

Užijte si pozorování těchto drobných tvorů na vašem krmítku, je to skvělá zábava pro děti i dospělé. Přejeme krásnou zimu vám i ptáčkům.

Related Posts

Když je pomoc vzájemná

Velryby jsou bývalí sudokopytníci

Potraviny, které nepatří na psí jídelníček

Bobr – velký hlodavec a stavitel

JEN CO POMYSLÍM NA SLOVO „VEŠ“, ZAČÍNÁ MĚ SVĚDIT HLAVA

Táto MÁMO, sežeň štěně