O udržitelnosti slýcháváme nejen z médií, ale celkově se jedná o poslední dobou hodně diskutované téma. Nemusíte jen třídit odpad a snažit se méně používat auto. Udržitelnost lze praktikovat i ve vztahu k módě.

riflovina

Co je to tedy ta udržitelná m

Udržitelná móda je móda, která je vyrobená s ohledem na přírodu, ale také s respektem ke společnosti či ekonomice. Už jen například to, že nakupujete věci z druhé ruky, znamená, že podporujete recyklaci a znovuvyužití věcí, včetně oblečení. V rámci udržitelnosti byste neměli vyhazovat oblečení, ale měli byste se snažit mu najít nové využití či nový domov. Můžete se tedy účastnit různých bazarů a oblečení s někým vyměňovat. Druhou možností je ze starých módních kousků vyrobit něco nového. Například z džínů lze vytvořit stylovou kabelku, ze starého nevyužitého trička s trochou šikovností vyrobíte originální šperk či čelenku.

textil

Udržitelnost však znamená taky to, že se zajímáte odkud oblečení kupujete. To znamená, že vás zajímá, jaké materiály využívají a za jakých podmínek a kde je daný kousek vyráběn. Pokud je tričko, které držíte v ruce ušité někde desetiletou holčičkou, asi chápete, že tohle zrovna není respektování společnosti.

Udržitelnost vs. módní řetězce

Na téma udržitelnosti reagují už i některé módní řetězce v České republice. Pomáhá recyklovat oblečení. Například přinesete-li tašku plnou již nevyužitého oblečení, dostanete poukaz na slevu na příští nákup. Udržitelnost se tak stává hlavní kampaní největších módních řetězců, které v Česku nabízejí nové módní trendy.

second hand

Udržitelnost podpoříte také tím, že nebudete nakupovat zbytečnosti, které vám pak budou léta ležet ve skříni, až je nakonec vyhodíte. Vždycky se snažte si pořádně rozmyslet, zda daný kousek opravdu využijete, zda lze kombinovat s více kousky a zda vás za pár dní neomrzí. Po České republice také najdete řadu kontejnerů charit a dobročinných nadací, které slouží právě na nepotřebné oblečení. Místo toho, aby vaše staré džíny putovaly na skládku, vhoďte je do jednoho z podobných kontejnerů a třeba je využije někdo další. Vždy se snažte tedy najít všem věcem nové využití. Třeba ještě někomu udělají radost.

Related Posts

Co rozhoduje při nákupu brýlí a jejich obroučků

Co na sebe včera, dnes a zítra

3 důvody proč nosit body

Kousky v šatníku, do kterých se vyplatí investovat

Žhavé trendy – jarní móda 2017