Daleká minulost
S vývojem člověka je nepochybně spjat i samotný vývoj módy, který jde v ruku v ruce s myšlením a aktivitou člověka a už v minulosti zasahoval do všech oblastílidského žití. Odívání má své dějiny, které se měnily tak jak přicházela různá historická období. Konkrétně v Evropě sahají počátky módy do raného středověku, kdy začaly vznikat nové státy, v této době nosily jednoduché oblečení i vyšší kasty. Rozmanitostoblečení byla různá, lišila se nejen podle společenského postavení, ale i podle země, výjimkou nebyla ani kombinace několika různých stylů a ovlivnění různými kulturami. Co se bude nosit, určovaly především známé a vlivné osobnosti, např. empírovou módu napodobovaly ženy po vzoru první manželky Napoleona císařovny Josefíny. Z materiálů byly v dávné minulosti používány kožešiny, posléze len, konopí, ovčí vlna. Mezi bohatými byl velmi oblíben brokáta hedvábí. Móda prošla od románské kultury, přes renesanci, rokoko až do současnosti velkou a rozmanitou proměnou.
ležící na listech
Doby nedávno minulé
Minulé století přineslo sebou několik módních stylů, které se v menších či větších vlnách vrací dodnes. Módní návrháři světových značek nás zahrnují jak novými modely, tak i kousky inspirovanými např. padesátými léty, kdy se dámy oblékaly velmi žensky, upřednostňoval se hlavně úzký pas a široká sukně. Šedesátá léta jsou známa svou uvolněností, a to se týkalo i oblečení, které bylo jednoduché a barvy hodně pestré, délka sukní se výrazně zkrátila. Sedmdesátky jsou známy propagací svobody a lásky, s tím souviselo také to, co se nosilo, lehké a pohodlné oblečení, z kalhot byly oblíbené tzv. zvonáče. Osmdesátky sebou přinesly plísňové džíny, krátké topy a bižuterii všech tvarů a barev, nápisy všeho druhu na jakémkoliv místě oděvu. Rebelové v devadesátých letech vyznávali oblečení nedbaléa bez pravidel, nosili se kožešiny, výjimkou nebyly ani všelijak potrhané svršky, z materiálů byl oblíbený flanel. Počátek 20. století byl charakteristický tím, že bylo dovoleno všechno.
děvče na nákupech
Budoucnost
Do budoucna čekají lidstvo nejen nové trendy, ale i technologie, vědci také přišli s novinkou, a to oblečením ve spreji, které bude mít nespornou výhodu, bude přesně šito každému na míru.
V módě více než v čemkoliv jiném platí „proti gustu žádný dišputát“.

Related Posts

Co rozhoduje při nákupu brýlí a jejich obroučků

O čem je udržitelná móda?

3 důvody proč nosit body

Kousky v šatníku, do kterých se vyplatí investovat

Žhavé trendy – jarní móda 2017